
Nyaralás - Hosszabb tartózkodás - Letelepedés
Dominikai Köztársaság
Villa Magante
Új lakókat, szomszédokat szívesen látnánk

Beutazás, vízum, letelepedés, tartózkodási engedélyek, állampolgárság, nagykövetség
Beutazás, vízum
Magyar állampolgároknak nincs szükségük vízumra - a 30 napot meg nem haladó tartózkodásnál - a Dominikai Köztársaságba való belépéshez.
2021. április 1-től akik a Dominikai Köztársaság repülőterein keresztül (vagy hajóóúton) be- vagy kiutaznak, egy digitális űrlapot, "E-Ticket"-et kell kitölteni a régebbi papír nyomtatványok helyett. A digitális nyomtatvány a közegészségügyre, a migrációra és a vámügyekre vonatkozó összes információt egyesíti érdemes már néhány nappal az utazás előtt kitölteni. Az E-ticket már 7 nyelven áll rendelkezésre. Magyarul (még) nem.
Az E-Ticket-et itt töltheted le: https://eticket.migracion.gob.do/
A vámmentesen bevihető árucikkeket itt találod.
A tartózkodási idő továbbra is 30 nap, meghosszabbítható a Migrációs Minisztériumnál (Ministerio de Migración/Dirección General de Migración) max 120 napra. Két lehetőség van: 90 napos meghosszabbítás, aminek a díja: 3.500 dominikai peso, valamint a 120 napra történő meghosszabbítás, ez 5.600 dominikai peso-ba kerül. További meghosszabbítás nem lehetséges. Spanyol nyelvű infó itt: (PRÓRROGA DE ESTADÍA PARA TURISTAS).
Lehetőség van turista vízum váltására is, ami 60 napig érvényes. Egy vagy több beutazásra jogosít. A világ minden polgára kérelmezheti a turista vízumot a Dominikai Köztársaságba a dominikai konzuli hivatalokban. Itt a kérelem.-.
Aki nem hosszabbít a Migrációs Minisztériumnál a 30 napot meghaladó tartózkodás esetén, annak az ország elhagyásakor illetéket, úgynevezett "büntetést" kell fizetni az eltöltött idő arányában. A bírságról levő táblázat, a fizetések összege a Migrációs Minisztérium honlap ezen oldalán alul ( Cálculo para Pago de Estadía o Permanencia) olvasható.
Sok külföldi látogató gyakorlata sok éven át, aki 30 napon túl tartózkodott az országban vízum nélkül, az a kiutazáskor megfizette az aktuális "büntetést", s ezzel a dolog el volt intézve. Azzal érveltek, hogy nem igényelnek meg tartózkodási engedélyt (=residencia / ejtsd: rezidenszia) residencia-t, mert ez egy olcsóbb és egyszerűbb lehetőség az országban élni.
2018. áprilisában minden nagykövetség és konzulátus a Dominikai Köztársaság Külügyminisztériumától egy közleményt kapott, ami szerint a turista kártya megszerzésével, amelyet a repülőjegyekkel együtt vásárolnak, a turistáknak jogában áll 30 napig tartózkodni az országban, a turista vízummal 60 napig. Ez a vízum egy alkalommal további 60 napra meghosszabbítható. Az ezt az időszakot meghaladó mértékű tartózkodáskor rárótt bírság - amelyet a kiutazáskor a repülőtéren kasszíroznak - nincs hatással a tartózkodásra. Általában sok turista vagy "hobbi-residens" úgy véli, hogy hosszabb tartózkodásukat a bírsággal legalizálta. A Bevándorlási Osztály rámutat, hogy minden olyan az országba látogatónak, aki hosszabb ideig a Dominikai Köztársaságban szeretne tartózkodni, először vízumot kell szereznie. Ez lehet munkavízum, befektetés, egyéb tevékenység vagy a belépési vízum a residencia igényléséhez. Egyidejüleg utal arra, hogy azok, akik túllépték tartózkodási idejüket és illegálisan tartózkodnak az országbn, azoktól megtagadhatják az újbóli beutazást.
Ezt az eljárást azonban a gyakorlatban - ahogy hallottam - nem alkalmazzák.
Az utazás előtt
Utazás előtt ajánlatos a fontos dokumentumokról egy másolatot készíteni, még jobb fóliával lezárni, s az iratoktól elkülönítve tartani az utazás során.
Védőoltás nem szükséges a beutazáshoz.
A pénzmosás megelőzéséről szóló törvény szerint bejelentési kötelezettség van (E-Ticket része) a 10.000, - US dollárt (vagy ennek megfelelő összeget más pénznemben) meghaladó készpénzre a beutazóknál és a kiutazóknál. Egy vámáru-nyilatkozatot kell kitöltenie minden felnőtt utazónak és itt kell feltüntetni a készpénz összegét. A jogsértés büntetendő.
Hosszabb távú tartózkodásra üzleti/munkavízumot, diákvízumot vagy tartózkodási engedélyt lehet megigényelni.
Nem rezidens engedély olyan külföldi számára igényelhető, aki munkaszerződéssel érkezik a Dominikai Köztársaságba, amelyet egy, az országban jogszerűen alapított vállalat hagy jóvá. Az engedély érvényességi ideje egy (1) év, és további egy (1) évvel meghosszabbítható, ha a munkaszerződésnek a meghosszabbítását vagy a megújítását igazolják. Ehhez infó itt: https://migracion.gob.do/servicio/permiso-para-trabajadores-temporeros/
A diákvízumot, a tanulmányi célú engedélyt pedig itt találod: https://migracion.gob.do/servicio/permisos-para-fines-de-estudios/
Tartózkodási engedély (residencia) a Dominikai Köztársaságban
Mivel a Dominikai Köztársaságban a betelepülésről szóló törvények, előírások, feltételek gyakran változnak, lehetséges, hogy az alábbi információk egyike éppen nem a legeslegaktuálisabb. De mindent megteszek azért, hogy a legfrissebb adatok legyenek itt. Ezért utalok a hivatalos, dominikai hatósági oldalakra. Így bárki utána tud nézni.
Aki a Dominikai Köztársaságban szándékozik letelepülni, annak először az állandó lakhelyéről kell megkérvényezni egy vízumot (Visa de residencia). A tartózkodási engedély megkérvényezése a Dominikai Köztársaságban e nélkül - a meghatározott utazási céllal megkapott beutazási vízum nélkül - nem lehetséges. Az ideiglenes tartózkodásra jogosító vízum (Visa de residencia) 60 napig érvényes, és csak egy beutazásra jogosít. Mihelyt a vízum tulajdonosa dominikai talajon van, köteles a Bevándorlási Hivatalba menni (“Dirección General de Migración) a bevándorlás további lépéseinek megtétele érdekében. A Visa de residencia 90 Euróba kerül és az állandó lakóhely szerinti illetékes dominikai külképviseleten lehet megkapni. A „Visa de residencia”-hoz szükséges űrlapot ki lehet online tölteni. Megtalálod a "Visa de residencia" oldal alján angolul vagy spanyolul. Sajnos, mint mindenhol, itt is egyre több feltételt szabnak meg a beutazáshoz.
Háromféleképpen lehetséges a tartózkodási engedélyt (Residencia) megszerezni:
1. általános út
2. a nyugdíjas vagy egyéb jövedelemből élők útja (gyorsított residencia)
3. befektetői út (gyorsított residencia)
Sajnos már a tartózkodási engedély megszerzése nem egyszerű és nem is olcsó!
Ezért alaposan nézzétek át a feltételeket és a költségeket!
Általános út
Első lépés: Miután a betelepülő a Visa de residencia-val beutazott az országba, a helyi Bevándorlási Hivatalban be kell szereznie az ideiglenes tartózkodási engedélyt (Residencia Temporal), amelynek érvényességi ideje egy év. A szükséges okiratok és a fizetendő díjak itt vannak felsorolva. A megújítási kérelmet személyesen kell benyújtani a lejárati időpont előtti 30 napon belül. Az ideiglenes lakosoknak 4 éven keresztül évente meg kell hosszabbbítani a tartózkodási engedélyt.
Második lépés: Az ideiglenes tartózkodási engedély (5 év) lejárta után lehet megigényelni az állandó tartózkodási engedélyt (Residencia Permanente). Az állandó tartózkodási engedélyt 4 évenként kell megújítani.
10 év után lehetséges (de nem kötelező) a „Residencia Definitiva“ megigényelése, ami 10 évre szól.
Nyugdíjasok (Los Pensionados o Jubilados) vagy egyéb jövedelemből (vagyon, járadék, stb.) élők (Los Rentistas) útja
Azok, akik bizonyítani tudják , hogy a nyugdíjuk vagy egyéb jövedelmük a 171-07-es törvény alapján minimum havi 1.500 US Dollárt eléri (plusz 250 US Dollár eltartottként, mint családtag, házastárs, gyerekek), valamint azok az egyéb jövedelemből élők, akik bizonyítani tudják, hogy a havi jövedelmük nem kevesebb, mint 2.000 US Dollár, vagy ennek megfelelő helyi összeg. A nyugdijasoknak itt, a járadékosoknak pedig ezen az oldalon van a spanyol nyelvü információ a szükséges formalitásokról és az első residencia megszerzésének költségeiről. A meghosszabbítás a nyugdijasoknak 4 évre szól. Infó itt, a járadékosoknak úgy szintén 4 évre, infó itt.
A befektetők, invesztorok lehetősége (Los Inversionistas)
Azok a személyek, akik 200.000 US Dollárt, vagy ennek megfelelő nemzeti valutát beruháznak egy helyi vállalkozásba a Dominikai Köztársaságban, azoknak a feltételeit itt találod: RESIDENCIA (RS) RESIDENCIA PARA INVERSIONISTA. Ezt a befektetést a Dominikai Köztársaságban regisztrálni kell. A tartózkodási engedély 1 évre szól.
A Bevándorlási Hivatal egy általános összefoglaló oldalát, ahol a különböző residencia fajtákról, kérelmekről, meghosszabbításukról tájékozódhatsz, fiók létrehozása és bejelentkezés után érheted el.
Dominikai állampolgárság
A családegyesítést igénylők, és az állandó tartózkodási engedéllyel rendelkezők 2 év után jogosultak a dominikai állampolgárságra.
Jogosítvány
A Dominikai Köztársaságban élő külföldi személy maximum három hónapig vezethet az európai vezetői engedéllyel. Ezután már szükséges a dominikai jogosítvány, aminek a megszerzése két úton történhet. Vagy le kell tenni a jogosítványhoz szükséges vizsgát spanyol nyelven, ami kb. 140 Euróba kerül, vagy a meglevő vezetői engedélyt kell a követségen/konzulátuson átíratni, aminek a költsége kb. 300 Euró. A három hónapot meghaladó idő utáni vezetés érvényes dominikai engedély nélkül drága lehet, mert a a saját gépjármű felelősségbiztosítás megtagadhatja a fizetést azzal a megjegyzéssel, hogy a vezető nem rendelkezik érvényes vezetői engedéllyel.
Nagykövetség
A Dominikai Köztársaság Magyarországon akkreditált, vízum kiadására jogosult nagykövetsége Berlinben található.
Cime: Cicerostraße 21, 10709 Berlin
Telefon: 030 959985120
A Dominikai Köztársaság Nagykövetség címe Bécsben:
Honorarkonsulat der Dominikanischen Republik (mit Visumerteilung/vizumkiadással)
Möllwaldplatz 5
A-1040 Wien
Tel: (+43 / 1) 504 64 37Fax: (+43 / 1) 505 32 36
E-Mail: consudom.viena@iip.at
A Dominikai Köztársaságban nincs magyar nagykövetség, konzuli hivatal, tiszteletbeli konzul.
A felügyelő képviselet, a Konzuli hivatal Havannában, a Magyar Nagykövetség épületében található.
Cím: Calle G. No. 458. entre 19. y 21. Vedado, Havanna.
Előhívó: (00)-(53)-(7) Telefon: 833-3365, 833-3346. Ügyeleti mobil: (00)-(53)-(5) 280-21-10, Fax: (00)-(53)-(7)833-3286
Konzul: Ujfalusi Zsolt, Ügyfélfogadás: hétfő és csütörtök: 10.00-12.00
E-mail: mission.hav@mfa.gov.hu